Black Friday 2020 z pohledu performance webu
Rok 2020 je za námi. Všichni trávíme čas s rodinou a přáteli a vyhlížíme co na nás čeká v novém roce. Pojďme se ale podívat pár týdnů zpět, do období největšího náporu na e-shopy. V minulém roce podpořeném ještě uzavřením kamenných prodejen. Jako každý rok jsou vánoce a hlavně období kolem Black Friday největším testem připravenosti. Jak si tedy vedly e-shopy? Co mohou v tomto roce a dalších udělat lépe?
Největší nápor na e-shopy byl očekáván během Black Friday. V České republice bychom mohli říci spíše během Black weeku, jelikož většina e-shopu začala s akcemi již několik dní před pátkem 27.11. na který letošní Black Friday oficiálně připadl.
Náhodně jsme vybrali více než 30 e-shopů fungujících v České republice. Na všech těchto webech jsme za pomocí Canarytrace nástroje měřili základní metriky, dle kterých Google vyhodnocuje performance webových aplikací. Tyto výsledky jsme porovnali a podívali jsme se jak si jednotlivé e-shopy vedly. Měření probíhalo několik dní před, během a několik dní po Black Friday.
Jak jsme měřili?
Měřilo se v intervalu 3–5 minut, kdy se pokaždé provolala home page níže zmíněných e-shopů. Na zmíněné homepage se poté provolal performance audit s vyhodnocením základního Performance skóre za pomocí Web vitals.
Performance skóre měřené stránky se skládá ze syntetických metrik přičemž každá z nich je posuzována podle vah. Ve verzi Lighthouse 6 došlo ke změně vah, protože tým okolo Lighthouse stále provádí výzkum a bere v potaz feedbacky od uživatelů.
Pokud chcete hlouběji zjistit co obnáší web performance, úskalí měření a další informace kolem problematiky, doporučuji článek o edálnici, kde se můžete o dotyčné problematice dočíst více viz. edalnice.cz může být rychlejší
Jak to dopadlo?
Z celkového pohledu můžeme konstatovat, že tu máme jak premianty tak horší weby. Nedá se říci že by někdo totálně propadl a nikdo neměl 0 bodů ze 100. Pojďme se podívat na jednotlivé skupiny více detailněji.
Začněme hodnocením toho nejhoršího co se našlo. Z pohledu celkového performance skóre.
Dle standardu Google rozděluje weby dle auditu do třech skupin 0-49 = bodů nejhorší, 50-89 bodů = střední-dostatečná kvalita, 90–100 = vysoká kvalita.
Jak je vidět i nejhorší měřený web, dosáhl “stabilního” skóre cca 28 performance bodů. Pro porovnání sáhneme po webu naší “dvojky na trhu”, tzn. czc.cz.
Vidíme, že metrika LCP-Largest Contentful Paint, neboli největší vykreslení obsahu, nám ukazuje velmi pomalé vykreslení, dle doporučení by tato metrika neměla v optimálním případě naměřit více než 2.5sec a všechno nad 4 sec vyhodnocujeme jako nedostatečné. Další alarmující metrika, je Time To Interactive, která nám říká, kdy na dotyčnou stránku budeme moci kliknout a stránka bude responzivní, neboli bude na kliknutí reagovat. Z grafu vidíme že tato doba je od otevření webu cca 16sec i více, což je v dnešní době známka velmi pomalého webu. Opět optimální hodnota 3.8 sec a všechno nad 7.3 sec vyhodnocujeme jako nedostatečné.
Jak pak si vedla “střední třída”?
Jak je vidno, všechny metriky opět vykazují relativně stabilní běh a nikdo nevyčnívá, všechny hodnoty performance score byly nad 50 bodů, tzn. mimo nejhorší definovanou skupinu. Naopak se již objevují i hodnoty kolem 90 bodů, což značí stabilně vysoké performance score a vysokou uživatelskou přívětivost.
Opět si pro ukázku vybereme jeden z webů na detailnější rozpad a porovnání s předchozím webem czc.cz
Při srovnání s czc.cz vidíme posun v metrikách pro vykreslení obsahu, TTI neboli Time to Interactive je v tomto případě kolem 3sec, i metrika LCP se drží kolem 2sec, toto ukazuje na již velmi kvalitní web z pohledu performance. Nicméně, jak je vidno, na tchibo se nám Black Friday podepsal a v dopoledních hodinách vidíme výrazné zhoršení, včetně metriky TTI, která nám stoupla až na dvojnásobek.
Nejlepší nakonec!
Nejvyšší třída, velmi dobrá uživatelská přívětivost a stabilita. Pro ukázku si opět vybereme jednoho zástupce. Tentokrát sáhneme po webu zoot.cz
Zoot je zajímavý úkaz. Jak je vidno na celkovém performance score je to jeden z nejlepších webů i když vidíme periodický jev. Každou noc se něco “děje” na jejich webu. Tato událost, nejspíše nemá velký význam pro zákazníky, ale i tak jak je vidno i nejlepší mají stále co zlepšovat a optimalizovat. Pokud se podíváme jen na kratší časový úsek zjistíme, že kolem 4 hodiny ranní nám nastává degradace v performance. Zhoršují se nám některé ukazatele, nicméně například TTI nám stále zůstává v nízkých hodnotách a tudíž pro uživatele je web stále stejně použitelný.
Porovnání “nejlepší” vs “nejhorší”
Jak je vidět, naše dvojka má z pohledu uživatele a z pohledu Performance mnohem horší výsledky. Pokud bychom udělali detailní rychlou analýzu za pomocí Lighthouse auditu v browseru, napoví nám co je špatně a na co se zaměřit
Stačí trocha údržby a web by mohl šlapat mnohem lépe.
Jak dále?
Když se podíváme z pohledu uživatele, můžeme konstatovat, že si naše e-shopy vedly dobře až výtečně. Nebyl žádný extrémní výpadek v délce několika hodin. Chvilkami možná byl nákup trochu pomalejší než obvykle, u horších webů to zpomalení možná ani nebylo citelné, jelikož byl i před tím dosti pomalý, ale nákup se doufejme povětšinou zdařil. Přiznejme si, že z pohledu nakupujících je to vlastně ta méně náročná část, mnohem více adrenalinu zažíváme, když se snažíme naše balíčky najít u doručovatele, který je ne a ne doručit.
Z pohledu e-shopů už to tak zábavné není, předvánoční doba je extrémně důležitá, tvoří velkou část zisku, zákazník se rád vrací tam, kde má historicky dobré zkušenosti z průběhu roku. Jak je vidět jeden den je z pohledu web performance ne až tak důležitý, je potřeba se věnovat technické stránce věci průběžně a zdokonalovat se a nečekat až do poslední chvíle. Dostatečný monitoring, příprava a správně napsaný web může ustát předvánoční nákupní horečku bez větších výkyvů jak nám ukázal například zoot. Na druhou stranu, pokud chceme přilákat nové zákazníky, web performance index bude v blízké době velmi důležitý, Google chce upřednostnit ve vyhledávání od letošního května weby s vysokým skóre dle zmíněných metrik, což může přilákat potencionální zákazníky, které hledají zboží za pomocí vyhledávače a ne přímo u obchodníka.
Doporučení za Canarytrace tudíž zní:
- Dělejme správné performance testy, které nám pomůžou připravit se na velké množství aktivních až agresivních zákazníků
- Optimalizujme web z pohledu performance (velké obrázky, špatné formáty, nepoužívaný kód nemá na stránce co dělat)
- Simulujme různá prostředí (mobile vs desktop) a podmínky (optické rychlé připojení vs pomalé mobilní připojení)
- Čím častěji měřím tím lépe, měření jednou za den mi neukáže špičku během dne
Závěrem bychom za Canarytrace rádi popřáli všem co nejlepší “zdraví” jejich webů a vůbec byznysu v novém roce obzvláště v této těžké době. Takže co nejlepší performance a nejvyšší dostupnost a co nejméně pádu a problému.